Ako sme putovali na Skalku

Najstaršie pútnické miesto na Slovensku Skalka sa nachádza na území farnosti Skalka na Váhom a patrí do Nitrianskej diecézy. Začiatkom 13. storočia tu bol na počesť svätcov Andreja-Svorada a Beňadika vybudovaný benediktínsky kláštor, ktorý sa stal duchovným centrom Považia. V priebehu 16. storočia bol kláštor dobytý a mnísi boli vyhnaní. V polovici 17. storočia prišli na Skalku jezuiti, ktorí kláštor obnovili a pôsobili tu do obdobia vlády Jozefa II., ktorý rád jezuitov zrušil.

Dňa 24.9.2019 sa v skorých ranných hodinách stretlo na komárňanskej železničnej stanici osem odhodlaných účastníčok púte na Skalku a vyrazili sme  na cestu. Počasie nám prialo, stretali sme milých a priateľských ľudí a v pohode a dobre naladené sme prišli na Malú Skalku k nového pútnickému domu. Boli sme prvými pútnikmi, ktorí tu boli ubytovaní a boli sme veľmi srdečne privítaní. Spolu sme sa pomodlili na krížovej ceste, nachádzajúcej sa hneď oproti pútnickému domu a popoludní sme sa zúčastnili svätej omše v diecéznom kostole na Malej Skalke. Mladý pán Marek, ktorý sa o nás od začiatku vzorne staral, nám uvaril výbornú večeru, stretli sme sa aj so správcom farnosti dôstojným pánom Petrom Beňom. Ráno sme spoločne šli do kláštora na Veľkú Skalku, pridal sa k nám dôstojný pán z Libanonu – konvertoval z islamu na kresťanskú vieru a sprevádzala ho tlmočníčka, rodená Slovenka žijúca v Libanone. Pri prehliadke kláštora nás sprevádzal pán Juraj Dúžek, nesmierne obetavý pán, ktorý sa podieľa na všetkých prácach, spojených s Malou aj Veľkou Skalkou a vie zaujímavo hovoriť o histórii aj súčasnosti tohto úžasného miesta. Videli sme kláštor vytesaný do skaly, s podzemnými chodbami a jaskyňou, nádhernou kaplnkou a božím hrobom. Mali sme po celý čas slzy na krajíčku a veru sme si aj poplakali od dojatia na tomto premodlenom a veľkými udalosťami nabitom mieste. Počas nášho pobytu sme sa stretali s láskavými ľuďmi, ktorí sa nám ochotne venovali, mali sme možnosť hovoriť  s pánom dekanom – správcom farnosti a s honorárnym vikárom Jozefom Sliepkom, 92 ročným kňazom, veľmi vitálnym pánom s nesmiernym zmyslom pre humor a z celej duše oddaným kňazskej službe. Pri spoločných modlitbách sme pookriali, každý deň sme sa zúčastnili svätej omše. Posilnení na duchu a plní zážitkov sme sa 26.9.2019 vrátili do Komárna. Spiatočná cesta bola náročnejšia, ale aj námaha a nepohodlie patrí k putovaniu.

Určite môžeme každému odporúčať, aby navštívil vzácne pútnické miesto Skalku, kde žili naši prví svätci, tak ako nám odporúča pieseň  Kresťan, rád na Skalku putuj, cesty a času neľutuj.

eva